Kwiecień na działce

W kwietniu jest coraz więcej słońca i wychodzimy częściej na działki więc jest to najlepszy czas do zadbania o ogród by wyglądał pięknie przez cały rok.
Najważniejsze prace do wykonania:
1. Przygotowujemy grządki pod zasiewy.
2. Możemy wysiać rośliny jednoroczne do gruntu np. smagliczkę, chabry.
3. Wysiewamy rośliny przyprawowe.
4. Groch i szpinak wysiewamy do połowy miesiąca, a przez cały miesiąc możemy siać rzodkiewkę, buraki ćwikłowe.
5. Truskawki i poziomki po zimie oczyszczamy ze starych liści, dobrze jest wzruszyć glebę między rzędami i rozłożyć ściółkę. Jeżeli jest sucho to powinniśmy podlewać rośliny raz na tydzień.
6. W okresie kwitnienia i do 2 tygodni po nim możemy ciąć brzoskwinie, śliwy, grusze i jabłonie. Jest to typowe cięcie prześwietlające. W tym okresie można też wykonać radykalne odmłodzenie drzew zaniedbanych, nieciętych przez wiele lat.
7. Od połowy marca do pierwszych dni kwietnia można ciąć winorośl. Cięcie w późniejszym terminie (poł. IV) spowoduje tzw. płacz pąków.
8. Jest to dobry moment na zajęcie się oczkiem wodnym:
- sprawdzamy czy jest szczelny zbiornik;
- usuwamy pozostałości resztek roślinnych;
- dosadzamy rośliny, a zeszłoroczne przycinamy.
9. W kwietniu trawa jest już na tyle wysoka, że rozpoczynamy koszenie.
10. Zanim rozpoczniemy koszenie trawnika sprawdźmy czy dobrze mamy naostrzone noże w kosiarce.
11. W celu ochrony jabłoni przed parchem i mączniakiem możemy zastosować metody niechemiczne gdy ukazują się pierwsze liście. Na parcha jabłoni opryskujemy wyciągiem lub wywarem ze skrzypu polnego. W przypadku mączniaka jabłoni usuwamy zaatakowane pąki z objawami (są mniejsze, mają małe plamki na powierzchni), wycinamy pastorałowato wygięte, białawe pędy, opryskujemy gnojówką lub wywarem ze skrzypu polnego, wyciągiem z krwawnika lub siana. Przeciw parchowi można zastosować fungicydy: Zato 50 WG (również na mączniaka), Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP.

Opracowała: Joanna Gadzinowska, instruktor ogrodnictwa