Zima na działce

W okresie zimowym warto zadbać o trawnik. Murawy nie osłaniamy włókniną ponieważ warstwa śniegu pełni funkcję okrycia. Podczas odśnieżania nie zrzucajmy na trawnik zbyt dużej ilości śniegu gdyż odcinamy dostęp tlenu do gleby i korzenie trawy mogą zamierać. Jeżeli trawnik jest intensywnie deptany to zamiast przepuszczającego powietrze śniegu powstają zbite i szczelne pokrywy lodowe przez co tworzą się warunki beztlenowe i szybciej może dojść do wystąpienia chorób grzybowych takich jak pleśń śniegowa.
Mimo odpowiedniego przygotowania trawnika do zimy na przełomie marca lub kwietnia potrzebne będą odpowiednie zabiegi regeneracyjne takie jak aeracja i wertykulacja.

Zimą nie zapominajmy o regularnym otrząsaniu roślin zimozielonych ponieważ mokry śnieg zbierający się w koronach może je deformować. Wiązanie form kolumnowych iglaków może zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez śnieg.
Na działkach zimą mogą pojawić się dzikie zwierzęta takie jak zające czy sarny w poszukiwaniu pokarmu i wtedy najchętniej ogryzają korę drzew owocowych. By uniknąć zniszczenia drzew można je zabezpieczyć różnego rodzaju osłonami z słomianej lub wiklinowej maty. Można wykorzystać też metalowe siatki lub osłonki siatkowe (wykonane z plastiku). Kolejną metodą zapobiegającą uszkodzeniom pni to repelenty czyli środki z substancjami zapachowymi, które nanosimy na powierzchnie kory. Niektórzy ogrodnicy by odstraszyć zwierzynę wykorzystują zapachowe mydełka toaletowe, które wieszają na gałęziach drzew.

Jeśli jeszcze na drzewach owocowych (śliwa, wiśnia, czereśnia czy jabłoń) znajdują się zmumifikowane owoce to koniecznie je należy zebrać gdyż mogą być przyczyną groźnych chorób takich jak brunatna zgnilizna drzew pestkowych.
Unikajmy używania soli do pozbycia się śniegu z chodnika. Sól jest niebezpieczna dla roślin ponieważ gdy przedostanie się do gleby może spowodować suszę fizjologiczną u roślin (więcej o suszy fizjologicznej w artykule http://pzd.pl/artykuly/20967/188/Problem-suszy-fizjologicznej-u-roslin-zimozielonych-oraz-iglastych.html).

Opracowała: Joanna Gadzinowska, instruktor ogrodnictwa

Kategorie: