artykuły

Problem bezpieczeństwa na terenie ROD w perspektywie Okręgu Małopolskiego PZD w Krakowie

Na podstawie przeprowadzonej przez Okręg Małopolski ankiety wśród ROD oraz po prowadzonych w miesiącu maju szkoleniach między innymi dotyczących tematu bezpieczeństwa wynika, że w Okręgu Małopolskim bardzo istotnym, a zarazem trudnym tematem często poruszanym na szkoleniach i zebraniach jest problem bezpieczeństwa. Sprawa bezpieczeństwa na terenach ROD zwłaszcza w perspektywie RODO jest tematem bardzo szerokim i jednocześnie w chwili obecnej uważa się, że nadrzędnym, któremu z racji specyfiki należy poświęcić dużo czasu i uwagi.

Marzec na działce

W marcu gdy występują już dodatnie temperatury a prognozy nie zapowiadają mrozów powinniśmy wykonać następujące zabiegi pielęgnacyjne:

Pokazy cięcia zimowego drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych

Dnia 12.03.2016 r. zorganizowano pokaz cięcia drzew i krzewów w ROD im. Kopernika w Tarnowie. Pokaz został przeprowadzony przez Krajowego Instruktora SSI. Działkowcy poznali zasady cięcia drzew owocowych takich jak jabłonie, grusze czy brzoskwinie oraz uzyskali informacje na temat cięcia drzew pestkowych (wiśni, czereśni, śliwy). Pokaz przeprowadzono również na krzewach owocowych. Ponadto instruktor ogrodnictwa pokazał jak przycinać wiosną niektóre krzewy ozdobne.

Kolejny pokaz odbył się dnia 22.03.2016 r. w ROD „Podgórze” w Krakowie. Pokaz został przeprowadzony przez dwóch Krajowych Instruktorów SSI. Pokaz dotyczył cięcia i formowania drzew i krzewów owocowych. Zainteresowane osoby, które przybyły na pokaz uzyskały wyczerpujących odpowiedzi na każde zadane pytanie. Oto krótka fotorelacja z pokazu w ROD „Podgórze”.


pokaz_20160322-podgorze_krakow-pokaz_ciecia_01.jpg

Czy można podsypać tuje zmielonymi gałązkami świerków?

W każdą środę w godzinach od 13:00 – 15:00 odbywają się w OZM PZD telefoniczne porady ogrodnicze. Na pytania działkowców odpowiadają instruktory krajowi i okręgowi SSI. Odpowiedzi na niektóre z zapytań będziemy prezentować na naszej stronie internetowej w poradach ogrodniczych. Dziś prezentujemy pierwsze pytanie z telefonicznych porad ogrodniczych:

Czy można podsypać tuje zmielonymi gałązkami świerków?

Czy krakowskie ROD będą musiały płacić za użytkowanie gruntów? - 15.01.2015

W dniu 5 listopada 2014 r. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę nr CXXXI/1904/14 w sprawie zmiany zasad gospodarowania nieruchomościami Gminy Miejskiej Kraków, w związku z zapisami ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Uchwała ta jest bardzo niekorzystna dla krakowskich ROD i działkowców, gdyż nakłada opłatę za użytkowanie w wysokości 0,02 % wartości nieruchomości zajmowanych przez ogrody. Wprowadzając opłatę powołano się na ustawę z dnia 13 grudnia 2013 r.

Przedwiośnie na działce – przygotowanie działkowca do sezonu

ROD "Telpod" w Krakowie

Wiosna jest szczególnie pracowitym okresem dla działkowca. Jednak nim stopnieje śnieg, dni staną się dłuższe i cieplejsze, działkowiec już myśli o najbliższym sezonie.

W styczniu działkowiec:

Ogrodzenie i bramka – zaproszenie na działkę

Ogrodzenie stanowi oznaczenie granicy działki, jest pierwszym elementem działki, na który zwracają uwagę goście rodzinnego ogrodu działkowego. Regulaminowe ogrodzenie działki w ROD nie przekracza 1 m wysokości, jest ażurowe, pozbawione ostro zakończonych elementów. Ogrodzenie może wprowadzić w klimat działki, poprzez zastosowanie ogrodzenia spójnego z małą architekturą i altaną. Ciekawe ogrodzenie zaznacza styl działki, a także temperament oraz pomysłowość działkowca.

Po co ubezpieczać altanę w rodzinnym ogrodzie działkowym?

Altana (fot. KR PZD)

Powoli kończy się sezon działkowy. Jesienna, deszczowa pogoda oraz coraz krótsze dni powodują, że działki odwiedzane są coraz rzadziej. W związku z tym, czas najwyższy zadbać o bezpieczeństwo działek i dokonać wyboru ubezpieczyciela oraz rodzaju ubezpieczenia.

Na początek sezonu – cięcie drzew owocowych

ROD "Piast - Mydlnicka" w Krakowie

Wiosna to czas na prace związane z cięciem drzew i krzewów sadowniczych. Zabieg ten jest o tyle konieczny, że wpływa nie tylko na zbiór lepszych owoców, ale także na zdrowotność rośliny. Cięcie i prześwietlanie roślin wpływa na wyrośnięcie młodych pędów, z których owoce są większe, lepiej odżywione, a przez to smaczniejsze. Dużym atutem prowadzenia cięcia roślin sadowniczych jest lepszy przewiew w koronie drzewa, dzięki czemu drzewo rzadziej atakują choroby grzybowe. Odpowiednie przycięcie ma jeszcze jeden plus: zbiór owoców możemy przeprowadzić bez użycia drabiny!

Subskrybuj RSS - artykuły