porady ogrodnicze

Zakaz uprawy maku na terenie ROD

Na terenie całej Polski, zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, obowiązuje zakaz uprawy maku wysokomorfinowego. Również w Regulaminie ROD znajduje się odpowiedni zapis – § 57 wprowadza w ROD „całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczypospolitej”.

Pnącza do ogrodu

Pnącza są jednymi z najbogatszych gatunków i najbarwniejszych roślin. W zależności od potrzeb możemy wybrać pnącza, których głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, liście czy owoce. Wprowadzając pnącza na działkę możemy zmienić jej charakter na bardziej przytulny i pełen roślin. Pnącza mogą być główną atrakcją ogrodu albo stanowić zasłonę np. dla nieestetycznej ściany altany czy kompostownika.

Jesień na działce

Jesień przypomina nam o wykonaniu prac, które pozwolą na przygotowanie działki do nadchodzącej zimy. Prawidłowo wykonane nawożenie może wpłynąć pozytywnie na kondycję roślin w następnym roku.
Oto kilka wskazówek odnośnie jesiennych prac pielęgnacyjnych:

Badanie odczynu gleby

Po zbiorach warzyw, dobrze jest wykonać analizę gleby. Dzięki znajomości odczynu gleby i zawartości składników pokarmowych będziemy mogli zaplanować prawidłowe nawożenie gleby.

Jesienne nawożenie

Lato na działce

Lipiec i sierpień to miesiące w których mamy piękną i słoneczną pogodę. Cieszymy się smacznymi owocami i nie zapominamy o regularnym podlewaniu roślin.

Maj i czerwiec na działce

  1. W maju wysiewamy do gruntu późne odmiany marchewki i pietruszki, buraki ćwikłowe i liściowe, cykorię sałatową, rzodkiewkę, sałatę.
  2. Od połowy maja możemy siać do gruntu warzywa dyniowate, kukurydzę cukrową i pękającą oraz fasolę szparagową i na suche nasiona.
  3. Wysiewamy rośliny dwuletnie takie jak: dzwonek ogrodowy, naparstnicę purpurową, malwę różową i goździk brodaty oraz możemy wysiać jeszcze niektóre rośliny jednoroczne.
  4. Dzielimy i przesadzamy byliny, pamiętając by skrócić rozrośnięte nadziemne części roślin.

Kwiecień na działce

W kwietniu jest coraz więcej słońca i wychodzimy częściej na działki więc jest to najlepszy czas do zadbania o ogród by wyglądał pięknie przez cały rok.
Najważniejsze prace do wykonania:
1. Przygotowujemy grządki pod zasiewy.
2. Możemy wysiać rośliny jednoroczne do gruntu np. smagliczkę, chabry.
3. Wysiewamy rośliny przyprawowe.
4. Groch i szpinak wysiewamy do połowy miesiąca, a przez cały miesiąc możemy siać rzodkiewkę, buraki ćwikłowe.

Marzec na działce

W marcu gdy występują już dodatnie temperatury a prognozy nie zapowiadają mrozów powinniśmy wykonać następujące zabiegi pielęgnacyjne:

Luty na działce

W lutym mogą występować duże wahania temperatury, dlatego powinniśmy zadbać o nasz ogród i wykonać następujące prace pielęgnacyjne:

Jesienne prace pielęgnacyjne w ogrodzie

Nadeszła już jesień a z nią pracę porządkowe przygotowujące nasz ogród do zimy. Żeby cieszyć się w nadchodzącym sezonie pięknymi roślinami jesienią powinnyśmy:

Sadzić cebulki kwiatowe, które kwitną wiosną

W październiku posadzić możemy krokusy, tulipany, czosnki, kosaćce, szafirki oraz śniedki baldaszkowaty i zwisły. Pamiętajmy o odpowiedniej głębokości sadzenia cebul.
Do zabezpieczenia cebul przed gryzoniami możemy wykorzystać koszyczki, które są przeznaczone do uprawy cebul oraz ułatwią ich późniejsze wykopywanie.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Nadeszła wiosna! Zimę mamy już za sobą. Gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, wiele osób chętnie wychodzi do ogrodu po zimowej przerwie i sprawdza jak mają się rośliny po zimowym śnie. Często okazuje się, że trawnik po zimie nie wygląda dobrze na skutek różnych uszkodzeń. Co zrobić aby przywrócić mu zeszłoroczną świetność? Jakie prace pielęgnacyjne wykonać, aby cieszyć się piękną zielenią trawnika w ogrodzie?

Społeczna Służba Instruktorska

Obecność oraz funkcjonowanie Społecznej Służby Instruktorskiej w Polskim Związku Działkowców posiada wieloletnią tradycję sięgającą powstawania pierwszych ogrodów działkowych. Instruktorzy ogrodnictwa byli od zawsze, dlatego 24. 08. 1995r. Prezydium Krajowej Rady postanowiło utworzyć Społeczną Służbę Instruktorską w Polskim Związku Działkowców, nadając w ten sposób tej dziedzinie wyjątkowa rangę. Praca instruktorów jako służby doradczej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, ale także na rzecz Związku znalazła poparcie i uzasadnienie.

Czy można podsypać tuje zmielonymi gałązkami świerków?

W każdą środę w godzinach od 13:00 – 15:00 odbywają się w OZM PZD telefoniczne porady ogrodnicze. Na pytania działkowców odpowiadają instruktory krajowi i okręgowi SSI. Odpowiedzi na niektóre z zapytań będziemy prezentować na naszej stronie internetowej w poradach ogrodniczych. Dziś prezentujemy pierwsze pytanie z telefonicznych porad ogrodniczych:

Czy można podsypać tuje zmielonymi gałązkami świerków?

Pielęgnacja drzew i krzewów w świetle ustawy o ochronie przyrody

Jednym z elementów projektowania i pielęgnacji zieleni na terenie działek jest przycinanie bądź wycinanie drzew i krzewów. O ile większość prac ogrodniczych nie jest regulowana przepisami prawa o tyle decyzje związane z wycinaniem drzew i krzewów, a nawet przycięcie drzew reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W związku z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, warto poznać bliżej nowe regulacje, by nie narazić się na kary sięgające setek tysięcy złotych.

Ogrody na wiosnę zielone i czyste

Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni rodzinne ogrody ożyły. Na działkach praca wre. Wiosna to bowiem czas pozimowych porządków. Oczyszczanie działek i pierwsze grille w gronie rodziny i przyjaciół generują wiele odpadów. Dlatego działkowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na segregację śmieci i składowanie ich w przeznaczonym do tego miejscu.

Działkowe drzewa

Drzewa dodają charakteru, podnoszą linie horyzontu w ogrodzie, są widocznymi punktami działki oraz nadają tło kompozycjom ogrodowym.

Wierzba całolistna odm. ‘Hakuro Nishiki’

Jednak warto zwrócić uwagę na to, że działki ogrodowe, że względu na ograniczenia metrażowe nie są przeznaczone do sadzenia drzew wysokich, szybko rosnących. Zgodnie z regulaminem ROD drzewa i krzewy na działkach powinny należeć do gatunków i odmian słabo rosnących i nie powinny być sadzone bliżej niż 2 metry od granicy działki (§ 119). Sadząc wyższe rośliny powinniśmy pamiętać, że korona drzewa, jeżeli nie będzie formowana, to z roku na rok będzie się rozrastać i może w przyszłości stać się zagrożeniem dla urządzeń na działce w tym dla altany. Oprócz rozrośniętej korony drzewa, nie można zapomnieć o korzeniach, których szerokość odpowiada szerokości części nadziemnej drzewa.

Drzewa sadzimy na działce na długie lata, dlatego zanim zakupimy nowy okaz, warto przemyśleć nasze potrzeby oraz warunki jakie możemy zapewnić roślinie. Podczas doboru drzew do użytkowanej działki, dobrze przemyśleć poniższe kryteria:

Strony

Subskrybuj RSS - porady ogrodnicze