ustawa o rod

5 lat temu ocalono polskie ogrody działkowe

Mija właśnie 5 lat od uchwalenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Bez wątpienia było to jedno z najdonioślejszych wydarzeń w całej historii polskiego ogrodnictwa działkowego. Zwieńczyło bowiem wiele miesięcy walki środowiska działkowców o przyjęcie nowej ustawy, która zapewniła istnienie i rozwój ogrodów działkowych w Polsce. Sukces był tym większy, że ustawa jest dziełem samych działkowców, którzy ją opracowali i złożyli do Sejmu jako projekt obywatelski poparty podpisami ponad 924 tysięcy obywateli.

Stanowisko KR PZD z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie realizacji ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 13 grudnia 2013 r.

Uchwalenie przez Sejm RP ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, którą procedowano z inicjatywy działkowców, całe środowisko przyjęło z wielkim zadowoleniem i jednocześnie z ulgą. Ustawa weszła w życie 19 stycznia 2014 r., a więc na dwa dni przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny i w ten sposób zachowane zostały prawa działkowców do działek i mienia na działce, a także zapewniono dalsze funkcjonowanie ogrodów.

Informacja KR PZD o realizacji ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych przez PZD

1.Wstęp

Analiza wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Infrastruktury i Rozwoju

Analiza wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Infrastruktury i Rozwoju

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował "Przewodnik po ustawie". Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i "zwykłych" działkowców.

Ustawa działkowa opublikowana w Dzienniku Ustaw

18 grudnia 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a 9 stycznia br. opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Tym samym kończą się wszystkie najważniejsze etapy, przez które musiała przejść nowa ustawa działkowa (http://dziennikustaw.gov.pl).

Projekt obywatelski podpisany przez Prezydenta RP

Publikujemy obywatelski projektu ustawy o ROD, który został niemal jednogłośnie przyjęty przez Parlament, a 18 grudnia zyskał podpis Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (link).

Działkowcy z rejonu bielskiego dziękują Prezydentowi

Działkowcy z ogrodów w Andrychowie, Wadowicach, Kętach, Suchej Beskidzkiej i Makowie Podhalańskim dziękują Prezydentowi za podpisanie ustawy o r.o.d.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych

W środę (18 grudnia) prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał obywatelski projekt ustawy o ROD, który trafił na jego biurko zaledwie trzy dni wcześniej, tj. 16 grudnia.

To, że Prezydent zdecydował się na tak szybkie podpisanie ustawy, jest najlepszym potwierdzeniem tego, że po wielu miesiącach burzliwych prac sejmowych udało wypracować się dobry dokument, który z jednej strony w pełni zabezpiecza najważniejsze prawa działkowców, z drugiej natomiast realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2012 r.

List ROD Dębniki w Krakowie z dnia 18.12.2013 r.

List ROD "Dębniki" w Krakowie z dnia 18.12.2013 r..

Projekt obywatelski przyjęty przez Parlament

Poniżej publikujemy ostateczny kształt obywatelskiego projektu ustawy o ROD, który został niemal jednogłośnie przyjęty przez Parlament. Należy mieć nadzieję, że pod dokumentem znajdzie się niebawem podpis Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Źródło: KR PZD

List Prezydium OZM PZD w Krakowie z dnia 19.12.2013 r.

List Prezydium Okręgowego Zarządu Małopolskiego PZD w Krakowie z dnia 19.12.2013 r. do Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Apel Instruktorów SSI z dnia 16.12.2013 r.

Wystąpienie Instruktorów SSI z rejonu Małopolski z dnia 16.12.2013 r. do Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Wystąpienie p. Jerzego Sugiera z dnia 15.12.2013 r.

Wystąpienie p. Jerzego Sugiera (ROD "Dębniki" w Krakowie) z dnia 15.12.2013 r.

Wystąpienie p. Kazimierza Snopkiewicza z dnia 16.12.2013 r.

Wystąpienie p. Kazimierza Snopkiewicza (ROD "PKP Prokocim" w Krakowie) z dnia 16.12.2013 r.

Strony

Subskrybuj RSS - ustawa o rod