17 marca 2023

Mieszkańcy Nowej Huty posprzątali fragment linii brzegowej Wisły

Copyrights © 2021 by Okręg Małopolski PZD w Krakowie All rights reserved.

Grupa nieformalna "Aktywni mieszkańcy osiedla Centrum D" z XVIII dzielnicy Nowa Huta wspólnie z działkowcami z PZD Rodzinny Ogród Działkowy "Wisła" pozbiera śmieci z linii brzegowej Wisły od Mostu Wandy aż do granicy Yacht Klubu w Mogile. W 32 workach śmieci znalazły się m.in: opony, pojemniki po farbach, stare skrzynki.

 

Celem jest pozbieranie śmieci z okolic rzek

Operacja rzeka to coroczny zryw mieszkańców i mieszkanek miast, miasteczek, wsi, którego celem jest pozbieranie śmieci z rzek i ich linii brzegowej oraz okolicy. Organizowana jest w oparciu o powołane Sztaby Lokalne, które tworzą akcje, a następnie do nich dołączają osoby uczestniczące.

 

Akcja odbywa się od 2019 r. od marca do maja. Na stronieoperacajarzeka.pl można znaleźć wszystkie informacje jak założyć sztab
i zorganizować akcję.

 

Od mostu Wandy do do granicy Yacht Klubu

Grupa nieformalna "Aktywni mieszkańcy osiedla Centrum D" z XVIII dzielnicy Nowa Huta już po raz 4 dołączyła do tej ogólnopolskiej akcji, w tym roku wspólnie z działkowcami z PZD Rodzinny Ogród Działkowy "Wisła" pozbiera śmieci z linii brzegowej Wisły od Mostu Wandy aż do granicy Yacht Klubu w Mogile.

 

Urobek to 32 worki plus śmieci nietypowe: fragmenty podłogi pcv, karoseria, tapicerka samochodowa, opona, szyba z przyczepy kempingowej, drut kolczasty, skrzynka na butelki, pojemniki po farbach, płytki ceramiczne, dragi metalowe i mnóstwo pojemniczków na robaki pozostawionych przez wędkarzy - mówi Łukasz Woźniak z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wisła" .

 

Organizatorzy zapewniają worki, koszulki i obowiązkowej w tego typu akcjach rękawice ochronne. Kolejna akcja odbędzie się
w sobotę 25 marca.

 

 

Źródło: Gazeta Krakowska

 

Polski Związek Działkowców 
stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie 
Okręg Małopolski w Krakowie