18 kwietnia 2024

Wizyta studyjna w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Copyrights © 2021 by Okręg Małopolski PZD w Krakowie All rights reserved.

W ramach wiosennego spotkania Okręgowi i Krajowi Instruktorzy SSI w dniu 16 kwietnia 2024 roku wzięli udział w zwiedzaniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Krakowski Ogród botaniczny został założony w 1783 roku, co stanowi go najstarszym ogrodem w Polsce. Powierzchnia ogrodu stanowi blisko 10 ha, podzielone jest na kilka obszarów. Największą część stanowi arboretum z kilkoma pomnikami przyrody między innymi 220 letnim dębem szypułkowym zwanym „Dębem Jagiellońskim”, „Dereniami Śniadeckiego” znajdującymi się na głównej alejce i miłorzębem japońskim. Warty uwagi jest również najstarszy w Europie ponad 100 letni daktylowiec kanaryjski oraz 150 letni sagowiec.  Wizyta w ogrodzie botanicznym przypadła na czas kwitnienia między innymi judaszowców, drzewa chusteczkowego i kolekcji rododendronów.

 

Wizyta w szklarniach zrobiła największe wrażenie na Instruktorach SSI, ponieważ mogli tam podziwiać rośliny tropikalne, kaktusy, rośliny wodne oraz imponującą kolekcje storczyków. Storczykarnia znajdująca się w „Holenderce”, została zmodernizowana w 2018 roku. Mieści najcenniejsze i najstarszą kolekcje storczyków w Polsce, obejmującą wiele gatunków o zróżnicowanym wyglądzie kwiatów jak i kolorów. Instruktorzy mieli niepowtarzalną okazję oglądać owocniki anturium, uprawę ryżu oraz nietypowe kwiaty kokornaku.  

 

Na fotorelacje z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapraszamy do naszej galerii. 

 

 

Agnieszka Pająk

 

 

 

 

 

 

Polski Związek Działkowców 

stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie 

Okręg Małopolski w Krakowie