Copyrights © 2021 by Okręg Małopolski PZD w Krakowie All rights reserved.
Kompostując odpadki organiczne pochodzące z działki są one ponownie wprowadzane do bio-obiegu w postaci nawozu. Kompost jest substancją organiczną, która za sprawą bakterii i grzybów ulega rozkładowi. Dzięki temu powstają łatwo przyswajalne związki chemiczne zawierające wszystkie niezbędne roślinom makro i mikro elementy. Kompost jest najlepszym i najbardziej naturalnym nawozem jaki możemy stosować na działce. Nie szkodzi on roślinom, nie grozi przenawożeniem, poprawia strukturę podłoża, dzięki próchnicy, którą zawiera.
W regulaminie ROD (§42 pkt 1) zapisane jest, iż każda działka musi być wyposażona w kompostownik. Jest to przyjemny obowiązek, który zapewnia korzyść dla środowiska, ponieważ zamiast płacić za nawóz pozyskujemy go małym nakładem pracy. Kompostując materiał roślinny na terenie Ogrodu mamy pozytywny wpływ na lokalne środowisko (ograniczenie produkcji CO2 oraz wykorzystania worków na odpady).
Najbardziej dogodnym miejscem na założenie kompostownika jest sąsiedztwo krzewów bzu czarnego i leszczyny, bo fitocydy wydzielanie przez te rośliny sprzyjają procesom zachodzącym w kompoście. Dodatkowo kompostownik jest wtedy w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru co sprzyja odpowiedniej wilgotności. Kompostownik może mieć postać pryzmy, ażurowej konstrukcji np. drewnianej lub termo kompostownika. Należy unikać miejsc wyłożonych sztucznym podłożem, bo uniemożliwiają zasiedlenie pryzmy przez dżdżownice i inne mikroorganizmy. Na spód kładziemy większe gałęzie i suche patyki dla zwiększenia przepływu powietrza. Można wykorzystać gałęzie przyciętych drzewek owocowych lub pędy starych malin. Następnie układamy warstwę pochłaniającą składniki mineralne, by zapobiec ich wymywaniu. Najlepiej sprawdzi się torf, ziemia ogrodowa, słoma i częściowo rozłożony zeszłoroczny kompost. Warto pamiętać o przesypywaniu materiału roślinnego warstwą ziemi bądź dojrzałego kompostu, przyśpiesza to proces kompostowania.
Co się nadaje na kompost?
Ścięta trawa, resztki roślin, liście bez objawów chorób, chwasty które nie zawiązały jeszcze nasion, owoce uszkodzone i obite, obierki z warzy i owoców, popiół drzewny, fusy z kawy, ziemie ze skrzynek balkonowych, skorupki jaj. W przypadku gałęzi dobrze je wcześniej rozdrobnić. Warto również wprowadzić mikroorganizmy, które szybko przerabiają materię organiczną np. (dżdżownice). Można też dodać obornik krowi lub ptasi.
Czego nie można kompostować?
Do kompostowania nie nadają się szkło, metale, leki i chemikalia, sztuczne tworzywa, kawałki mięsa i kości, drukowany papier. Nie należy też kompostować odchodów zwierząt domowych oraz chwastów z nasionami, resztek roślin porażonych przez choroby. Warto unikać kompostowania liści dębu, olchy i orzecha włoskiego ze względu na garbniki hamujące rozwój innych organizmów, ani igieł i pędów cisa ponieważ zawierają trujący alkaloin.
Pamiętajmy, że nawożenie kompostem poprawia żyzność gleby przez wzbogacanie jej w próchnice poprawiając tym samym właściwości wodno - powietrzne. Zamiast kupować gotowy chemiczny nawóz warto zainwestować w kompostownik i wykorzystywać w 100% ekologiczny, w pełni naturalny nawóz.
Więcej przydatnych wiadomości znajdziecie Państwo w najnowszej broszurze wydanej przez PZD ze środków KR PZD.
Opracowanie: Agnieszka Pająk Instruktor ds. ogrodniczych OM PZD w Krakowie
Polski Związek Działkowców
stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie