21 października 2024

KOMUNIKAT NR 14 PREZESA PZD W SPRAWIE SYTUACJI POWDZIOWEJ W ROD

Copyrights © 2021 by Okręg Małopolski PZD w Krakowie All rights reserved.

Podczas posiedzenia KZ PZD, które odbyło się w dniu 17 października 2024 r. omówiona została sytuacja powodziowa z południa kraju, tj. województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz lubuskiego. Skutkami powodzi w sposób szczególnie dotkliwy objętych zostało 70 ROD o powierzchni łącznej ponad 745 ha, na której urządzonych jest ponad 17 tys. indywidualnych działek w rodzinnych.

 

Okręgowe Zarządy PZD funkcjonujące na tym terenie, tj.: Opolski, w Legnicy, Sudecki, we Wrocławiu, Śląski oraz w Zielonej Górze od czasu zaistnienia tej kryzysowej sytuacji, we współpracy z Zarządami ROD, monitorują sytuację. W zalanych lub podtopionych ogrodach dokonuje się chociaż szacunkowej oceny strat i wartości szkód. Z uwagi na fakt, iż w rejonie objętym powodzią występują utrudnienia w przemieszczaniu się, które uniemożliwiają dokładne rozeznanie, a w niektórych miejscach nadal zalega woda, Związek ma świadomość, że pozyskane dane o wartości poniesionych szkód, to dane wstępne i zapewne ulegną zmianie.

 

OZ Opolski PZD wskazuje, iż na terenie jego działalności 18 ogrodów zostało zalanych, jest to powierzchnia ponad 211 ha, na której urządzonych jest ponad 5 tys. indywidualnych działek rodzinnych.  

 

Na terenie działalności OZ PZD w Legnicy zalanych zostało 16 ROD, o pow. ponad 176 ha gdzie urządzonych jest ponad 4 tys. indywidualnych działek rodzinnych.

 

OZ Sudecki podaje, że na terenie jego działalności 9 ogrodów zostało zalanych, jest to powierzchnia ponad 114 ha, na której urządzonych jest ponad 2 tys. indywidualnych działek rodzinnych.

 

Na terenie funkcjonowania OZ PZD we Wrocławiu zalanych zostało 10 ROD, o powierzchni ponad 92 ha, gdzie urządzonych jest ponad 2 tys. indywidualnych działek rodzinnych.

 

Okręg Śląski wskazał, iż 9 ogrodów ucierpiało najbardziej jest to powierzchnia ponad 56 ha, gdzie funkcjonuje ponad 1300 działek rodzinnych.

Zaś na terenie działalności OZ PZD w Zielonej Górze mamy odczynienia z zalaniem 8 ROD o pow. ponad 94 ha, gdzie urządzonych jest ponad 2 tys. działek indywidualnych.

 

Okręgowe Zarządu PZD powołały zespoły do spraw oceny skutków powodzi w ROD. Podjęły liczne uchwały w sprawie kierunków działania zarówno po stronie Okręgowego Zarządu jaki i zarządów ROD. Zwróciły się do Stacji Chemiczno – Rolniczych o objęcie ROD bezpłatnym badaniem gleby oraz uzyskanie bezpłatnie wapna do odkażania gleby i studni, a także do burmistrzów zalanych terenów o objęcie działkowców bezpłatnym wywozem naniesionych i nagromadzonych odpadów wywołanych powodzią oraz o środki do odkażania altan.

 

Ogrody mogły liczyć na pomoc Straży Pożarnej w wypompowaniu wody z ich terenu, a także wojska, które pomagało wywozić nagromadzone odpady powstałe w wyniku powodzi.

 

Na chwilę obecną nieznane są jeszcze dokładne rozmiary zniszczeń, jednak z publikowanych doniesień medialnych i otrzymanej dokumentacji zdjęciowej wynika, iż straty będą znacznie wyższe niż obecne szacunki. Z aktualnych danych szacunkowych wiemy, iż kwota ta już stanowi ok. 3 mln. zł. Jednakże w dalszym ciągu oczekujemy wycen zniszczonych instalacji elektrycznych oraz wodnych, które są inwestycjami bardzo kosztownymi i wymagają oszacowania przez specjalistów, którzy w pierwszej kolejności są zobowiązani w pomocy zniszczonej infrastruktury publicznej oraz mieszkań i domów jednorodzinnych.

 

Związek i ogrody, które ucierpiały w tej powodzi, mierzą się z takimi problemami jak brak sprzętu niezbędnego do wywozu mułu (koparki), czy specjalistów i firm, potrzebnych do odbudowy zniszczeń, a którzy zostali skierowani w pierwszej kolejności do prac przy odbudowie infrastruktury gminnej.

 

Dlatego też temat będzie na bieżąco monitorowany i oceniany oraz prezentowany na posiedzeniu Krajowego Zarządu PZD, celem wypracowania niezbędnych działań pomocowych. Podobnie jak w ubiegłych latach:  1997 roku i 2010 roku, ROD nie zostały bez wsparcia i pomocy ze strony struktur Związku i podobnie teraz w tej tragicznej sytuacji nie zostaną sami. Pomoc zarządom ogrodów i działkowcom w tej trudnej sytuacji, zarówno w wymiarze materialno – rzeczowym, jak i merytorycznym po prostu się należy. Liczymy także na solidarność i jedność z poszkodowanymi ze strony ROD i działkowców nie dotkniętych tą straszna klęską.

 

PREZES PZD

 

Warszawa, dnia 18 października 2024 r.

 

Polski Związek Działkowców 

stowarzyszenie ogrodowe w Warszawie 

Okręg Małopolski w Krakowie